Pierwsze kroki na siłowni - od czego zacząć? - I Love Fitness
17250
post-template-default,single,single-post,postid-17250,single-format-standard,bridge-core-2.9.8,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-28.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-7

Pierwsze kroki na siłowni – od czego zacząć?

Pierwsza wizyta na siłowni może wydawać się nie lada wyzywaniem. Jednak z odpowiednim podejściem i przygotowaniem okaże się, że jest to super przygoda. A z czasem trening na siłowni może stać się naszą codziennością i sposobem na utrzymanie zdrowego trybu życia. Jednak w jaki sposób się przygotować do pierwszego treningu ? Co i jak ćwiczyć na siłowni?

Oto 7 porad, które pomogą Ci rozpocząć Twoją przygodę z siłownią.

  1. Przygotuj się mentalnie i określ swój cel

Przygotowanie mentalne czyli znalezienie motywacji to podstawa do rozpoczęcia trenowania na siłowni. Zastanów się dlaczego chcesz pójść na siłownie ? Jakie korzyści Ci to przyniesie ? Co chciałabyś osiągnąć?

Samo określenie celu będzie wpływało na Ciebie motywująco przed każdym kolejnym wysiłkiem. Ważne, abyś nie rzucała się z motyką na słońce. Twój cel musi myć mierzalny i osiągalny. Czyli zamiast zakładać, że schudniesz 30 kg zacznij od 5 kg. Dzięki temu efekty będą szybciej zauważalne, co będzie motywowało cię do dalszej aktywności.

  1. Zapisz się na konsultacje do trenerki

Pierwsza konsultacja trenerska jest super rozwiązaniem, gdy chcesz rozpocząć swoją przygodę z siłownią. Trenerka oprowadzi Cię po siłowni. Pomoże Ci określić twój cel i wprowadzi Cię do pierwszego treningu. Razem dopasujecie odpowiednie ćwiczenia i wesprze Cię psychicznie. Pamiętaj, że u nas możesz skorzystać z pierwszej konsultacji trenerskiej zupełnie bezpłatnie.

  1. Nie zapomnij o rozgrzewce

Pamiętaj, aby swój trening zawsze rozpocząć od rozgrzewki, która przygotuje organizm do wysiłku. Powinna trwać od 5 do 10 minut oraz składać się z takich ćwiczeń jak trucht, marsz oraz z ćwiczeń, które ogólnie przygotują twój aparat ruchu do treningu właściwego między innymi skoki, krążenia, wymachy, skręty. W tym czasie pobudzone zostaną najważniejsze układy organizmu (nerwowy, oddechowy oraz krążenia). Do rozgrzewki możesz użyć najprostszych urządzeń dostępnych w klubie, takich jak: bieżnia czy rowerek stacjonarny.

  1. Dobierz odpowiednie ćwiczenia do swoich możliwość

Na początku swojej drogi z siłownią postaraj się dobrać takie ćwiczenia, aby wykonać trening całego ciała, aby poprawić ogólną sprawność organizmu. Poza tym nie osiągniesz proporcjonalnej sylwetki ćwicząc tylko jedną partię. Niech twój plan składa się z 7/8 ćwiczeń, które zaangażują wszystkie części ciała. Jeśli jesteś świadoma pewnych ograniczeń postaraj się znaleźć takie ćwiczenia, które będą odpowiednie dla ciebie i twojego ciała. Z czasem będziesz w stanie  wykonywać trudniejsze ćwiczenia.

  1. Nie bój się prosić o pomoc

Gdy odczuwasz, że masz problem z jakimś ćwiczeniem nie jesteś do niego przekonana poproś o pomoc trenerkę. Pomoże Ci znaleźć odpowiedni ruch, a w razie potrzeby wspólnie z tobą znajdzie alternatywę.

  1. Nie porównuj się do innych

Kiedy zaczynasz chodzić na siłownię może Ci się wydawać, że każdy na ciebie patrzy i cię ocenia. Pamiętaj! Każdy kiedyś zaczynał. Na siłowni skupiaj się na sobie i swoim celu. A u nas w klubie tym bardziej nie musisz się tym przejmować, ponieważ u nas kobiety zawsze trzymają się razem. Więc zamiast myśleć, że ktoś patrzy na ciebie z pogardą pomyśl, że patrzy na ciepie ze wsparciem. Wspólnie się motywujcie. Chociażby małym uśmiechem czy miłym słowem.

  1. Odpoczywaj

Sen i jedzenie to podstawa do prawidłowej regeneracji. Każdy z nas ma inne potrzeby co do snu, jednak dla naszego organizmu najlepiej jest, aby spać minimum 6 godzin. Postaraj się poświęci na sen 6-8 godzin dziennie. Nawodnienie i prawidłowa dieta to kolejny klucz do sukcesu.

Nie musisz od razu katować się dietami „cud”. Staraj się zachować racjonalne odżywianie stosując proporcje 80:20. W 80% jedz zdrowe i pełnowartościowe posiłki. W 20% pozwól sobie na swoje ulubione przysmaki.

Podsumowując początki na siłowni mogą nie być najłatwiejsze. Nieśmiałości oraz obniżona sprawność fizyczna mogą być dużą barierą, do podjęcia treningów na siłowni. Jednak po pokonaniu pewnych przeszkód, gwarantujemy że po kilku tygodniach aktywnego ćwiczenia nie będziesz chciała przestać. Przede wszystkim daj sobie czas. Zauważaj małe sukcesy i podążaj do celu małymi kroczkami. Co najważniejsze bądź dla siebie dobra i doceniaj swoje małe osiągnięcia.

Tekst: Zuzia Królak