Czas na relaks - I Love Fitness
17113
post-template-default,single,single-post,postid-17113,single-format-standard,bridge-core-2.9.8,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-28.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-7

Czytając to pewnie zastanawiasz się jak relaksacja może wpływać na Twoje mięśnie, siłę lub kondycję.

Codzienny, nieustający stres, który towarzyszy większości z nas wpływa na pogarszający się sen. Utrudnia wyciszanie się organizmu i zaburza koncentrację. To wszystko wpływa na pogorszenie się regeneracji, która jest kluczowa przy obciążeniach treningowych.

Podczas treningu relaksacji korzysta się z różnych technik, które pozwolą:
– by Twoje ciało było gotowe na wysiłek fizyczny
– aby treningi przynosiły Ci upragnione efekty
– uchronić Cię przed kontuzją
– zadbać o dobry sen i regenerację
– zminimalizować odczuwany stres
– rozluźnić mięśnie i wszelkie napięcia w organizmie.

Technikami, które poznasz na treningu relaksacji są:
– progresywna relaksacja Jacobsona- realizowana poprzez naprzemienne napinanie oraz rozluźnianie mięśni, które pomagają zwiększać wrażliwość na pojawiające się napięcia i uczą szybko sobie z nimi radzić
– trening autogenny Schultza- polega na dostarczaniu sugestii na temat odczuć w ciele, służy do fizycznej i psychicznej regeneracji organizmu
– ćwiczenia oddechowe- szybko przynoszą spokój i opanowanie. Dzięki prawidłowemu oddychaniu dotleniany jest organizm, mięśnie rozluźniają się a puls i ciśnienie krwi uspokajają się.
– afirmacje- myśli, które mają wpływ na rzeczywistość, są skuteczną metodą samorozwoju i samodoskonalenia.
Większość myśli w ciągu dnia człowieka są negatywne. Pozytywne afirmacje, pozwalają spojrzeć na rzeczywistość z innej strony i dostrzec dobrą stronę codzienności.
– trening wyobrażeniowy/ wizualizacja- świadome tworzenie w umyśle obrazów. W trakcie treningu uczestnik wykorzystuje wszystkie doznania zmysłowe. Wizualizacja pomocna jest przy uczeniu się nowych umiejętności oraz w trenowaniu i doskonaleniu tych, które już posiadamy.

W treningu relaksacji, jak w każdym treningu, ważna jest systematyczność, ponieważ relaksować się, również trzeba się nauczyć.

Tekst: Julia Gagucka