Zalety treningu siłowego dla kobiet - I Love Fitness
17506
post-template-default,single,single-post,postid-17506,single-format-standard,bridge-core-2.9.8,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.7.8,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-28.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-7

Zalety treningu siłowego dla kobiet

Przez tysiąclecia panował stereotyp, który wiązał kobiece ciało z delikatnością i subtelnością, a kiedy powszechne stały się siłownie, początkowo korzystać z nich mogli jedynie mężczyźni. Czasy się oczywiście zmieniły, ale nawet i dziś znajdą się osoby z ukosa patrzące na kobiety wyciskające ciężary, dźwigające sztangi czy biorące udział w dyscyplinach sportowych przez lata zarezerwowanych dla mężczyzn. Takie zachowanie czy komentowanie cudzych wyborów jest z całą pewnością nie na miejscu, tym bardziej że trening siłowy niesie wiele korzyści nie tylko dla panów, ale i dla pań. W tym artykule przyjrzymy się jego zaletom oraz ocenimy, jak wpływa on na kobiece ciało.

Trening siłowy to klucz do jędrnego i silnego ciała

Kobiety dążące do utraty wagi często koncentrują się wyłącznie na ćwiczeniach wytrzymałościowych, w tym bieganiu, jeździe na rowerze czy pływaniu. To błąd. Cardio jest świetne do redukcji tkanki tłuszczowej, ale nie modeluje sylwetki tak skutecznie, jak trening siłowy. Co za tym idzie – chudnąc, nie uzyskamy od razu ciała jak u modelki. Do tego potrzeba pracy na siłowni.

 

Oprócz tego jędrne ciało, jakie można uzyskać, stosując trening siłowy, prezentuje się lepiej i bardziej proporcjonalnie, jeśli odpowiednio wyćwiczymy każdą partię ciała. Jest to jednak wyzwanie dla kobiet z szerszą miednicą i figurą gruszki. Warto jednak pamiętać, że nie należy wówczas trenować jedynie nóg i pośladków, ponieważ to nie sprawi, że staniemy się optycznie chudsze – po prostu zamienimy tłuszcz na mięśnie, ale proporcje pozostaną podobne. Dlatego też nie należy pomijać także innych części ciała. Dzięki temu cała sylwetka będzie bardziej proporcjonalna, a większe pośladki i uda będą pasować do reszty. Jeśli masz obszary ciała, które uważasz za problematyczne, trening siłowy jest doskonałym sposobem na ich poprawę. Oczywiście dla zmaksymalizowania efektów warto podejmować się również ćwiczeń cardio czy ustalić plan żywieniowy z dietetykiem.

Redukcja wagi

Ujędrnianie i kształtowanie sylwetki może iść w parze z redukcją wagi. Trening siłowy to skuteczny sposób na eliminację zbędnych kilogramów. Chociaż podczas biegania czy pływania spala się więcej kalorii, w przypadku ćwiczeń na siłowni organizm zostaje pobudzony nawet kilkanaście godzin, a czasem i ponad dobę po skończonym wysiłku. Jest to tak zwane nadmierne zużycie tlenu po wysiłku, które zwiększa wydatek kaloryczny i przyspiesza metabolizm. Ilość spalonych kalorii oraz czas trwania podwyższonego metabolizmu zależy od intensywności ćwiczeń.

 

Spójrzmy na przykład: Przeciętna kobieta ważąca 60 kg może spalić od 300 do 600 kcal na godzinę treningu siłowego, w zależności od intensywności. To sporo, bo jeśli do ćwiczeń dołożymy deficyt kaloryczny lub stosowanie zbilansowanej diety, efekty zauważymy bardzo szybko. Trening siłowy nie tylko pomaga zredukować widoczny tłuszcz, ale także zmniejsza ilość tłuszczu trzewnego, który otacza narządy wewnętrzne i przyczynia się do powstania wielu chorób przewlekłych. Redukcja tłuszczu do prawidłowego poziomu to zatem remedium dla utrzymania zdrowia.

Zdrowa postawa i podkreślenie kobiecych kształtów

Wiele kobiet rozpoczyna trening siłowy, by zmienić kształt swojego ciała. To dobrze, bo ćwiczenia na siłowni świetnie modelują różne partie ciała, nie tylko pośladki i nogi. Trening siłowy systematycznie wzmacnia i ujędrnia większość mięśni w ciele, w tym mięśnie głębokie. W dzisiejszych czasach, gdy większość dnia spędzamy, siedząc, garbienie się staje się normą, a bóle bioder i kręgosłupa szyjnego traktujemy już jako coś powszechnego. Nie musi tak być, bo odpowiednio prowadzony trening siłowy może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Wzmacnia on mięśnie pleców, które wspierają kręgosłup. Tyczy się to w szczególności mięśni głębokich tułowia i pleców. Zachowanie prawidłowej postawy ciała zmniejsza również dolegliwości bólowe. Co więcej, sprzyja budowaniu pewności siebie.

Wpływ treningu siłowego na układ kostny kobiet

Trening siłowy poprawia nie tylko stan mięśni, ale także kości i ścięgna. Kiedy podnosimy ciężary, ciało przystosowuje się do danego obciążenia. W rezultacie struktury układu kostnego stają się silniejsze, aby móc sprostać coraz to kolejnym wyzwaniom. Trening siłowy zapobiega osteoporozie i innym problemom z kośćmi, które stają się niezwykle uciążliwe na starość. Co więcej, poprawia również siłę, zakres ruchu oraz funkcjonowanie stawów, więzadeł i ścięgien, co czyni ciało bardziej elastycznym.

Poprawa samopoczucia, lepsza jakość snu, pogodny nastrój

Regularne ćwiczenia z ciężarami mogą znacząco redukować poziom stresu, co prowadzi do poprawy nastroju i jakości snu. Wysiłek fizyczny wywołuje wydzielanie endorfin, znanych jako hormony szczęścia, które działają przeciwbólowo i antydepresyjnie. Dzięki temu czujemy się bardziej zrelaksowani i zadowoleni po treningu, a to z kolei przekłada się na dobry sen. Osoby regularnie trenujące siłowo często zauważają, że zasypiają szybciej, śpią głębiej i budzą się bardziej wypoczęte, gotowe do podjęcia nowych wyzwań.