Rola aktywności w życiu człowieka - I Love Fitness
17564
post-template-default,single,single-post,postid-17564,single-format-standard,bridge-core-2.9.8,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.7.8,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-28.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-7

Rola aktywności w życiu człowieka – co warto o niej wiedzieć?

Aktywność stanowi odwrotność bierności i wiąże się z angażowaniem się w różnorodne działania, które mają na celu osiągnięcie określonych i zazwyczaj pożądanych efektów. Aktywność ruchowa polega na podejmowaniu wysiłku fizycznego, który przynosi szereg korzyści dla naszego ciała. Jej odmianą jest natomiast aktywność prozdrowotna, która dodatkowo uwypukla zalety zwykłej aktywności, nierzadko skupiając się na poprawie jakości życia i zdrowia czy powrotu do formy (na przykład po chorobie czy urazach). Warto też wspomnieć o aktywności fizycznej wyczynowej, która zogniskowana jest na osiąganiu różnorodnych sukcesów sportowych. Prowadzi jednak do negatywnych skutków zdrowotnych, w tym przeciążeń układu kostnego, mięśniowego czy układu krążenia. Dlatego też warto wiedzieć, jak ćwiczyć z głową i co może nam dać aktywność fizyczna. To właśnie tym zagadnieniom poświęcamy niniejszy artykuł.

Co daje człowiekowi aktywność fizyczna?

Efekty ćwiczeń fizycznych można podzielić na te, które zauważamy zaraz po treningu oraz te, które stają się widoczne dopiero po długim czasie, sięgającym miesięcy czy nawet lat. Po ćwiczeniach nierzadko obserwujemy u siebie zmęczenie połączone z ogromną satysfakcją i radością. Dzieje się tak, ponieważ podczas wysiłku organizm generuje spore pokłady endorfin, czyli „hormonu szczęścia”. Oprócz tego systematyczna aktywność fizyczna wzmacnia nasze ciało, w szczególności układ kostny, mięśniowy i krążenia. Dodatkowo poprawia się wydolność serca i płuc, co skutkuje z kolei lepszym dotlenieniem mózgu, jak i całego organizmu. Regularny trening pomaga też utrzymać prawidłową masę ciała, a także zrzucić zbędne kilogramy. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że dzieci i nastolatkowie powinny być aktywne fizyczne codziennie przez co najmniej godzinę. Aktywność ta powinna być umiarkowana, a dynamiczna minimum trzy razy w tygodniu. Jeśli chodzi o dorosłych, to ci powinni angażować się w sport przez co najmniej 150-300 minut tygodniowo przy umiarkowanej intensywności. Na ciężki trening powinno przypadać zaś od 75 do 150 minut w ciągu tygodnia.

Jak ciało reaguje na systematyczne treningi?

Regularny wysiłek fizyczny prowadzi do zmian morfologicznych i funkcjonalnych w organizmie, które pomagają zapobiegać lub opóźniać rozwój niektórych chorób oraz zwiększają zdolność do podejmowania aktywności. Co zyskujemy dzięki aktywności fizycznej? Oto płynące z niej korzyści:

 

  • stabilna postawa ciała;
  • smukła sylwetka;
  • sprężysty krok;
  • przyrost tkanki mięśniowej;
  • wyższa odporność organizmu;
  • słabsze odczuwanie zmęczenia;
  • wzrost siły, szybkości i elastyczności ciała.

 

Ćwiczenia fizyczne przynoszą liczne korzyści zdrowotne. Pomagają zachować nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Aktywność fizyczna odgrywa więc istotną rolę zarówno w życiu młodszych, jak i starszych osób, dlatego warto być aktywnym na każdym etapie życia, w miarę swoich możliwości.

Systematyczna aktywność fizyczna zapobiega otyłości

Zmniejszenie nadmiaru tkanki tłuszczowej jedynie poprzez zwiększenie wydatku energetycznego na ćwiczenia fizyczne jest mało efektywne. Na przykład, aby spalić 1 kg tkanki tłuszczowej, trzeba przejść aż 200 km lub wykonać 10 godzin intensywnych ćwiczeń. Dlatego zwiększenie wydatku energetycznego w ten sposób pełni jedynie rolę pomocniczą. Jednakże badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na często występujące w otyłości zaburzenia metaboliczne. Ćwiczenia obniżają poziom insuliny i lipidów (m.in. tłuszczów i cholesterolu). Dzięki nim poprawia się również funkcjonowanie układu krążenia, wzrasta wydolność organizmu oraz obniża się ciśnienie tętnicze.

 

Chcąc, by te efekty były trwałe, warto ćwiczyć regularnie. Należy jednak pamiętać, że aby zrzucić wiele kilogramów szybciej, potrzebna jest odpowiednio zbilansowana dieta, a także intensywniejszy trening (np. interwałowy). Oprócz tego ćwiczenia powinny być wykonywane poprawnie i bezpiecznie. Podczas zalecania aktywności fizycznej osobom otyłym, należy pamiętać, że ich narząd ruchu jest nadmiernie obciążony nawet w stanie spoczynku. Zbyt agresywny trening może przynieść więcej złego niż dobrego.

Wspólny trening sprzyja socjalizacji

Wspólne ćwiczenia to doskonała forma rekreacji, która jednocześnie pomaga zacieśniać więzi zarówno w rodzinie, jak i w gronie przyjaciół. Trening w grupie to nie tylko sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, ale także okazja do spędzenia czasu z bliskimi. Ćwiczenie w towarzystwie sprawia, że łatwiej jest nam się zmotywować do regularnej aktywności. Wiedza, że ktoś czeka na nas na siłowni czy w parku, dodaje determinacji i pomaga przełamać lenistwo. Ponadto wspólny trening daje możliwość śledzenia postępów – możemy wzajemnie podziwiać swoje osiągnięcia, co dodatkowo motywuje do dalszego wysiłku. Nie zapominajmy też o aspektach zdrowotnych. Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Kiedy ćwiczymy z innymi, doświadczamy wsparcia emocjonalnego, które pomaga redukować stres i poprawia nasz nastrój. Dodatkowo zyskujemy pewność siebie, eliminując ze swojego życia zbierane przez lata kompleksy.