Regularność treningów – dlaczego jest tak ważna? - I Love Fitness
17491
post-template-default,single,single-post,postid-17491,single-format-standard,bridge-core-2.9.8,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.7.8,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-28.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-7

Regularność treningów – dlaczego jest tak ważna?

Utrzymanie wyrzeźbionej sylwetki oznacza zachowanie wysokiej masy mięśniowej przy jednoczesnym niskim poziomie tkanki tłuszczowej. Zbliżające się lato motywuje wiele osób do pracy nad swoją formą. Proces ten wymaga starannego planowania, odpowiedniego treningu i właściwej diety. Często jednym z najlepszych rozwiązań jest skorzystanie z pomocy trenera personalnego. Osiągnięcie zadowalających wyników, czy to w postaci wyrzeźbionego ciała, czy zrzucenia zbędnych kilogramów, nie jest łatwe i wymaga dużego zaangażowania, systematyczności, a niekiedy i wyrzeczeń. Dlaczego dobrze jest ćwiczyć regularnie? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Korzyści z regularnych treningów

Systematyczność ćwiczeń wpływa na ich efektywność. Ta wyrażana jest poprzez cele, które osiągamy podczas treningów. Do głównych korzyści regularnych treningów należą efekty długoterminowe. To przede wszystkim poprawa wydolności płuc, całego układu krążenia czy ogólne wzmocnienie organizmu, szczególnie kości, mięśni czy odporności. Regularny trening jest w dłuższej perspektywie korzystniejszy dla dbania o zdrową sylwetkę i unikania efektu jojo w procesie odchudzania niż intensywne i sporadyczne sesje na siłowni. Oprócz fizycznych zalet cykliczna aktywność fizyczna poprawia stan naszego zdrowia psychicznego. Codzienny ruch redukuje stres, poprawia samopoczucie czy minimalizuje ryzyko powstania chorób wynikających z niedotlenienia organizmu, wysokiego poziomu cholesterolu czy złych nałogów.

Dlaczego regularność ćwiczeń ma znaczenie?

Regularne, ale umiarkowane ćwiczenia są bardziej efektywne niż sporadyczne, intensywne treningi. Dzięki nim możemy osiągnąć zamierzone cele bez ryzyka kontuzji i przetrenowania. Nasze ćwiczenia nie muszą być ekstremalnie wyczerpujące – kluczowe jest utrzymanie regularności (2-3 razy w tygodniu) i codziennej aktywności. Zaleca się spacery, rowerowe przejażdżki, zabawę z psem czy jazdę na rolkach. Łącząc jedno z drugim, zauważymy zadowalające rezultaty. Po pierwsze zmniejszy się nasza tkanka tłuszczowa, a mięśnie zostaną lepiej zarysowane. Po drugie zyskamy więcej energii, staniemy się silniejsi, a nasz sen ulegnie poprawie. To nie wszystko, bo ćwiczenia pomagają korygować wady postawy, dodają pewności siebie czy oddalają proces starzenia się ciała. Co więcej, już po kilku dniach bez aktywności fizycznej zaczynamy tracić nabytą tkankę mięśniową, a nasz układ oddechowy i krwionośny pracują mniej efektywnie, co prowadzi do szybszego zmęczenia, senności i pogorszenia samopoczucia. Warto więc nie zbaczać z obranej ścieżki.

Brak motywacji może przekreślić wszystko

Z treningami jest nieco jak z zakochaniem się w drugiej osobie – zauroczenie szybko mija i trzeba przyzwyczaić się do rutyny, a nawet pokochać ten styl życia. Osoby podchodzące do ćwiczeń od zera często popełniają jeden błąd – zaczynają od zbyt intensywnych treningów, co prowadzi do szybkiego wypalenia się i porzucenia zdrowego stylu życia. Po każdym upadku trzeba jednak wstać, lecz za każdym razem zaczyna się od zera. Dlatego tak ważne jest, by nie tracić zapału do ćwiczeń i organizować regularne treningi. Co można przez to rozumieć? Dobrze jest sporządzić sobie plan ćwiczeń, uwzględniając realistyczne oczekiwania, a potem przestrzegać go.

Porady, jak utrzymać regularność treningów

Gdy trudno Ci utrzymać systematyczność w treningach lub pragniesz rozpocząć regularną aktywność fizyczną, warto wypróbować kilka metod, które mogą Ci w tym pomóc.

  1. Określ swoje cele z dokładnością i zapisz je. To ważne, abyś miał konkretne wytyczne, do których dążysz. Zamiast ogólników, przedstawiaj je w konkretny sposób.
  2. Postaw na aktywność, która najlepiej do Ciebie pasuje. Niektórzy wybierają basen, inni klub fitness, jeszcze inni wolą ćwiczyć w lesie lub w domu. Trening ma sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję, a nie być rodzajem kary.
  3. Spraw, by treningi były tak samo ważne, jak inne czynności, które wykonujesz w ciągu dnia. Ustal stałe dni i godziny treningów, aby łatwiej było Ci się do nich przekonać i nie pomijać ich.
  4. Rozważ skorzystanie z pomocy trenera personalnego, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz regularne ćwiczenia. Trener pomoże Ci wybrać odpowiednie ćwiczenia, odpowie na pytania i wskaże właściwy kierunek treningu.
  5. Znajdź kogoś do wspólnych ćwiczeń, by razem cieszyć się treningiem. Motywowanie się nawzajem może bardzo pomóc w utrzymaniu systematyczności treningów.
  6. Nie torturuj swojego ciała, znajdź też czas na odpoczynek. To ważne, ponieważ regeneracja też jest istotna. Zbyt intensywny plan treningowy może zaszkodzić.
  7. Nie zamykaj się w bańce treningowej. Jeśli dotychczasowe ćwiczenia nie działają, wypróbuj inne formy aktywności. Możesz je także mieszać ze sobą, by uzyskiwać jak najlepsze efekty.

 

Działaj jak człowiek czynu!

Jeśli czujesz, że nadszedł czas, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć ćwiczyć regularnie, to weź się za to! Możliwości jest naprawdę wiele. Możesz zamówić sprzęt do treningów w domu lub zdecydować się na zapisanie się na siłownię, basen czy inne zajęcia sportowe. Pamiętaj, że podejmujesz te działania w trosce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, a nie z przymusu. Dbaj o regularność, ale pamiętaj o swoich ograniczeniach. Intensywność treningów zwiększaj powoli, lecz nie gwałtownie. Trzymaj się planu i przede wszystkim nie rezygnuj!