ul. Światowida 58B,
03-144 Warszawa
telefon: +48 667-999-652

Godziny otwarcia:
Pon – Pt.: 8:00 – 22:00 Sobota: 8:00 – 16:00

Kontakt do Inspektora Danych Osobowych:
e-mail: iod@ilovefitness.pl

Regulamin klubu

Masz pytania? Jesteś zainteresowana bezpłatną pierwszą wizytą w klubie? Wypełnij formularz kontaktowy!

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Ilovefitness.pl z siedzibą pod adresem ul. Światowida 58B, 03-128 Warszawa moich danych osobowych w celu otrzymania informacji związanej z ofertą klubu. W każdej chwili mogę wystąpić z wnioskiem o usunięcie moich danych.
Fomularz kontaktowy
kod bezpieczeństwa:
security code
Proszę wpisać kod zabezpieczający:

Wyślij
I Love Fitness | Posiłki przed i potreningowe
16000
post-template-default,single,single-post,postid-16000,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_with_content,width_470,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive
 

Posiłki przed i potreningowe

Posiłki przed i potreningowe

Posiłki przed i potreningowe

trening_posiłek

Czy jeść przed treningiem o 6 rano? Czy zjeść kolacje po 22? Wiele pytań, a ile osób, tyle opinii. Jednak prawda jest jedna. Bez względu na porę naszej aktywności fizycznej MUSIMY zjeść zarówno posiłek przed jak i po treningu.

Przed treningiem

Powszechnie mówi się, że trening na czczo sprawia szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, gdyż nie dostarczyliśmy energii … TO MIT!. Jeśli nie zjesz śniadania, Twój organizm będzie pracował mniej efektywnie, nie będzie miał siły do ćwiczeń, w efekcie spali mniej kalorii, niż po śniadaniu.

Posiłek przedtreningowy ma na celu dostarczenie dużej ilości, szybko pozyskiwanej energii. Umożliwi to Twoją aktywność na najwyższym poziomie. Niezawodnym źródłem energii są węglowodany, dlatego właśnie one powinny znaleźć się tutaj na pierwszym planie. Postaw na produkty o niskim lub średnim indeksie glikemicznym, które zagwarantują nam stopniowe uwalnianie glukozy i podwyższenie poziomu glikogenu w wątrobie i mięśniach.

Nieodłącznym elementem jest też białko. Natomiast tłuszcze, w posiłku przedtreningowym należy zdecydowanie OGRANICZYĆ. Unikaj ich, ponieważ osłabiają wchłanianie wyżej wymienionych komponentów. Dodatkowo mogą wywoływać uczucie ciężkości i nie będziesz mogła z siebie dać 100% możliwości.

Taki posiłek powinniśmy spożyć 1-2h przed treningiem.

Przykładowe produkty to:

rano: omlet z białek i płatków owsianych podawany z owocami lub razowe pieczywo z  twarogiem

około południa: chude mięso z dodatkiem warzyw ew. kasz czy makaronów.

Po treningu

Potreningowy posiłek jest bardzo istotny. W trakcie wysiłku zostają zużyte białka i glikogen mięśniowy. Nieprawdą jest, że jeśli nie zjemy po treningu, organizm będzie czerpał energię z tkanki tłuszczowej. Jeśli godzinę po treningu nie dostarczymy organizmowi energii, zacznie czerpać ją z mięśni zmniejszając ich masę, nie zmieniając przy tym masy tłuszczu. A tego oczywiście chcemy uniknąć 😉

Połączenie węglowodanów z białkami ( w odpowiedniej proporcji, czyli 3-4 g węglowodanów; 1 g białka) sprzyja produkcji insuliny, która transportuję glukozę z krwi do mięśni i powoduje odbudowę glikogenu. Posiłek po treningowy powinien być w zasadzie podobny do tego przedtreningowego, białkowo-węglowodanowy. Np. tuńczyk z pełnoziarnistym pieczywem i warzywami lub wszelkiego rodzaju szejki białkowe z dodatkiem kasz lub owoców. Podaż białka w takim posiłku powinna zawierać się od 20g do 40 g, a węglowodanów od 60g do 120g ( przeliczając około 1g / kg masy ciała) w trakcie dwóch pierwszych godzin po zakończeniu ćwiczeń.

Zwróć uwagę na rodzaj przyjmowanych węglowodanów. Dla tych jeszcze niewtajemniczonych: wyróżniamy produkty o wysokim i niskim indeksie glikemicznym.
Te o wysokim IG powodują tzw. skoki poziomu glukozy we krwi, co sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ich spożycie powinno być uwarunkowane częstością i intensywnością wykonywanych treningów. Jeśli treningi są intensywne ( wykonywane codziennie, ponad 1,5h) spokojnie można sięgnąć po produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Po tych o mniejszej intensywności należy ograniczyć się do tych o niskim i średnim IG.

Jeśli nasze treningi nie nakładają się na siebie, trenujemy rzadziej niż 24h , wówczas organizm ma więcej czasu na odbudowę rezerw węglowodanowych. W takich sytuacjach sięgajmy po węglowodany złożone, występujące np. w produktach zbożowych z pełnego przemiału czy warzywach strączkowych. Natomiast, jeśli treningi są intensywne i nakładają się na siebie, wówczas wyjątkowo możemy pozwolić sobie na tzw. cukry proste.

Po treningu możemy sobie również pozwolić na porcję wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które również są źródłem energii dla mięśni. Takie tłuszcze zawierają np. orzechy, tłuste ryby lub oliwa dodana do sałatki.

A jeśli ćwiczyłaś wieczorem?

Tak, wtedy również MUSISZ zjeść! Jedyne, czym powinien różnić się posiłek potreningowy wieczorny od pozostałych to zmniejszona ilość węglowodanów, ALE niecałkowicie zlikwidowana. Czyli zamiast twarogu z dwoma kromkami, zjadamy jedną.

Zatem pamiętaj!

Prawidłowo skomponowany potreningowy posiłek w zestawieniu z Twoim „rozpędzonym” metabolizmem po ćwiczeniach, sprawia że organizm nastawia się na odbudowę mięśni i magazynowanie węglowodanów w postaci glikogenu. Musisz zjeść, by Twój organizm się zregenerował i nie odkładał tkanki tłuszczowej.

Tekst: Edyta Szczerba

 

 

 

 

 

 

Udostępnij to:
No Comments

Post A Comment